Rezanie pílou

Rezanie syntetickým diamantom

Technológia rezania diamantom je najefektívnejšia metóda vytvárania otvorov veľkých rozmerov. Je identická s technológiou Jadrového vŕtania. Jediným rozdielom je odlišné usporiadanie rezných segmentov. Z hľadiska tak povediac určitého spôsobu kolaborácie je diamantové rezanie a jadrové vŕtanie veľmi úzko spojené. Hlavne v prípade, keď ide o vytváranie otvorov s väčšou hrúbkou alebo ide o prvky ako steny, stropy, jednoducho doskový alebo stenový nosný systém. Praktická spolusúčinnosť je hlavne v miestach rohov kedy je zo statického hľadiska neprípustné vykonávanie tzv. prerezov. Jednoducho chceme mať pekný čistý roh, bez presahovania rezaním za hranicu rohu. Viac o téme prerezov sa dozviete v našom blogu.

Úspora času na prvom mieste

Rezanie diamantom je veľmi rýchle, bezprašné, bezotrasové a vysoko účinné v porovnaní s pneumatickými zbíjačkami, zároveň nenarúša statiku stavby. Doba rezania a zbíjania je diametrálne odlišná. Predstavme si vysekávanie otvoru, ktorý trvá 5 dní (60 hodín) a potom ten istý otvor rezaný diamantom za 5 hodín. To je rozdiel, že? Trvanie demolačných prác je takto maximálne zefektívnené, nech sa nato pozriete z akéhokoľvek hľadiska. Finančného, časového, technického a takto by sme mohli pokračovať.

Technický diamant podobný zafíru

A teraz k jadru veci. Samotné diamantové rezanie má vo svojom názve slovo diamant. Uveďme ale na pravú mieru o aký diamant ide. Nejde o žiadny drahokam ako zafír, rubín, smaragd či ozajstný diamant. Hovoríme tu o syntetickom diamante (tzv. LGD) pestovanom v laboratóriu, ktorý z hľadiska chemických a fyzikálnych vlastností je identický s prírodným diamantom. Viac o tejto téme, pri akých teplotách vzniká, podmienkach a pod. sa dozviete v našom blogu. Technický diamant má samozrejme viacero využití, ale v našom prípade ide o diamant, ktorý sa nachádza na špičke nástroja ako sú rezné kotúče, reťaze alebo dokonca aj laná posiate diamantom. Rezný nástroj nepozostáva z čistého diamantu, ale ide o takzvaný segment, v ktorom je technický diamant rovnomerne rozptýlený ako priemyselná diamantová drť. Ide presne o ten istý typ segmentu, ktorý sa nachádza na jadrových vrtákoch, s jediným rozdielom a tým je tvar.

Segment ako spojivo

V súčasnosti je segment kombinovaný tvrdokovom a syntetickým diamantom. Tu je dôležité povedať, že namiešať správny pomer tvrdokovu, jeho správneho typu a množstva diamantu, je ozajstnou alchýmiou. V oblasti reznej techniky sa v súčasnosti téme správneho miešania diamantových segmentov zaoberá niekoľko svetových laboratórií. Segmenty sú namiešavané aj podľa konkrétnych požiadaviek zákazníka v závislosti od typu rezaného materiálu. Technológia umelých diamantov je zaručene najefektívnejším spôsobom ako sa prerezať cez neznámy materiál. Je veľmi dôležité, aby sa v mieste rezania nenachádzali inštalácie, elektrika, plyn, voda alebo kanalizácia. Diamantový kotúč sa nezastaví pred ničím a ľahko prejde aj cez najtvrdší stavebný materiál či inštaláciu.

Využitie v praxi

Tak isto ako pri jadrovom vŕtaní je možné technológiu umelých diamantov využiť pri rezaní do rôznych typov stavebných materiálov. Najčastejšie betón, železobetón, tehla alebo skala. Rezacie diamantové stroje sú v súčasnosti najčastejšie poháňané elektrickým alebo spaľovacím pohonom. V oveľa menšom množstve prípadov sa využíva pneumatický alebo hydraulický pohon. Samotné rezanie sa líši v závislosti od možností využitia na ručné a kotvené. Ručné rezanie využívame najčastejšie v miestach kde nejde o väčšiu hĺbku ako je 15 cm, prípadne sa jedná o menší objem prác. Ak pôjdeme do kotveného rezania so stenovou pílou ide o práce objemnejšieho charakteru. Najčastejšie využívané pri odstraňovaní určitých častí stien, stropov, stĺpov alebo iných častí stavieb. Naopak ručné rezanie sa využíva pri vyrezávaní dverných otvorov štandardných rozmerov. Ručné píly pri rezaní púšťajú menej vody ako veľké kotvené píly, preto sú vhodnejšie na používanie napríklad v panelových domoch.

Technológia bez vibrácií

Veľmi dôležitá je aj bezvibračná funkcia rezania. Vibrácie sú prirodzene prítomné, ale v porovnaní s pneumatickým zbíjaním je to zanedbateľné. V súčasnosti pri dnešným možnostiach a znalostiach, nie je namieste vytvárať veľký otvor pomocou jednotlivých malých dierok s pneumatickým kladivom. Z praxe vieme, že to čo sa neodborne vysekáva 3 dni, zvládneme za 30 minút. Ľudia dnes v snahe „ušetriť“ vedia navymýšľať všeličo a to, bez ohľadu na svoje okolie. Príbehy, ktoré nám niektorý z Vás rozprávate sú k nepochopeniu, no aj to niektorých z Vás presvedčí, aby ste to robili lepšie, čo nás veľmi teší. Nie je rezanie ako rezanie, viac o tejto téme sa dozviete v našom blogu.

Bezprašná technológia

Jedným z hlavných dôvodov prečo je táto technológia pozitívna, je to, že samotné rezanie tak ako aj jadrové vŕtanie prebieha v spolupráci s vodou. Voda ako taká má za úlohu chladiť diamantový segment, čím sa zvyšuje jeho životnosť. Zo zdravotného hľadiska sa znižuje riziko vzniku rakoviny, nedochádza k šíreniu prachu a jeho vdychovaniu. Je dokázané, že prachové častice oxidu kremičitého nepriaznivo vplývajú na zdravie človeka. Spôsobujú rakovinu pľúc a iné závažné ochorenia smerujúce k smrti. Aj napriek tomu u nás nie je kladený dôraz na bezprašné rezanie. Nejde tu len o prach viditeľný voľným okom, ale hlavne o mikročastice rezaného materiálu. Prach je pri rezaní strojom s vysokými otáčkami rozptyľovaný do priestoru a pri vdychovaní sa dostáva veľmi hlboko do pľúc.

Nebezpečný kryštalický kremík

O čo vlastne ide? Mikročastice oxidu kremičitého sa v pľúcach správajú ako malé čepieľky a pri vdychovaní napádajú pľúcne tkanivo. Takto napadnuté pľúca nedokážu správne fungovať a odovzdávať kyslík ďalej do celého tela. Čo je veľmi nepríjemné, pretože tým dochádza k sťaženému dýchaniu. Oxid kremičitý býva označovaný za karcinogén. To znamená, že môže spôsobiť rakovinu, vrátane rakoviny pľúc alebo silikózy. Pre elimináciu vzniku zdravotných problémov je nutné pri práci používať ochranné pracovné prostriedky, hlavne využiť možnosti rezania za mokra, pretože zdravie je to najdôležitejšie.

Od buka do buka alebo urobím si sám

V stavebnej praxi sa bohužiaľ veľmi často stretávame s názorom typu „rozprášim si vodu a bude to fajn“. To je veľmi nešťastné a nerozumné riešenie, pretože prach vzniká okamžite pri styku suchého kotúča so suchým materiálom. Nepomôže navlhčenie rezaného materiálu, pretože voda sa pri teplote rezania v styku kotúča a rezaného materiálu odparí a materiál je opäť suchý. Preto vždy naším klientom odporúčame odborné rezanie na mokro aj tak mäkkého materiálu ako je napríklad tehla alebo pórobetón ako ytong, porfix a pod. Všetky stavebné materiály totiž obsahujú nebezpečný kryštalický kremík, nachádzajúc sa prirodzene v prírode ako hornina, skala, piesok, íl, hlina a pod.

Prečítajte si viac v našom blogu

Ak ste došli až sem, tak nás to veľmi teší. Neodchádzajte pretože viac informácií o tejto téme si môžete prečítať v našom blogu, ktorý pravidelne dopĺňame.

Pristupujeme ku každému individuálne a s citom.
Vytvoríme vám cenovú ponuku na mieru v závislosti od požiadaviek.

Martin Jorcik
Martin Jorcik
Výborná spolupráca, promptné reagovanie, odpracované a upratané ukážkovo. Odporúčam
Milan Kolesar
Milan Kolesar
Profesionálny prístup k danej práci a seriózne jednanie.
Matus Macejko
Matus Macejko
Uplná spokojnosť, rýchle vypracovanie cenovej ponuky, vykonanie práce hneď na druhý deň, profesionálny prístup.Určite odporúčam
Adam Surma
Adam Surma
Uzasna firma, klobuk dole. Pan Anton, ktory prisiel k nam vrtat mal skvely zmysel pre humor, bol velmi ochotny a priatelsky. Pracu odviedol prvotriedne, dokonca nam vyvrtal jednu dieru navyse gratis. Mam pocit, ze pan Anton priamo firmu aj vlastni. Kiez by bolo viac takychto sikovnych a ochotnych majstrov! Vrelo odporucam!
JN -Creativity
JN -Creativity
- čistá práca - vysoká profesionalita v odbore - ochota poradiť a vybrať správny pracovný postup pre danú situáciu Chalani sú mladí, milí a šikovní. Vidno že ich táto práca baví. Jednoznačne sa to odzrkadľuje na výbornom výsledku práce.
Martin Rosa
Martin Rosa
Príjemná komunikácia, rýchla realizácia, primeraná cena. Odporúčam.
Peter Janoško
Peter Janoško
Profesionálny prístup od konzultácie až po samotnú realizáciu. Ak by som v budúcnosti potreboval službu tohoto druhu určite sa obrátim na túto firmu znova.
Dušan Callo
Dušan Callo
Spokojnosť, perfektná práca, cena v pohode, pán čo nám bol vŕtať veľmi milí, rýchlo spravil čo mal... Odporúčame areál SFG Holding Rakovo
milan adamik
milan adamik
Firma nam robila vyrezanie otvoru na okno v nosnej stene vratane osadenia prekladov. Rychla dohoda cez email, prisli v dohodnutom case a sli bez prestavky kym neskoncili, velmi cista praca, profesionalny pristup, odporucam.
Skúsil si už 🫵🏻 D-TEC 200 C s radarovou #boschprofessional technológiou?☝️Toto musíš mať💪👍😎
•
#spolupraca #prevrtaj & @boschprofessionaleurope 
•
#likeabosch #bosch #boschtools #boschpowertools #radar #tools #powertools #toolsofthetrade 
•
#reels #reel #reelsinstagram #hardwork #hardworking #stavba #remeslo #stavbadomu #stavby #novostavby 
•
#coredrilling #coredrill #jadrovevrtanie #jadrovevrtani #concrete #concretelife #concretecutting #concretecutter
☝️Vieme čo robíme😎toto nechaj🫵🏻na nás🤝
•
#prevrtaj #slovakia 
•
#boschprofessional #heavyduty 
•
#concrete #concretelife #concretelifestyle #concretecutting #concretecutter #concretesawing 
•
#rezaniebetonu #rezaniepanelu 
•
#reels #reelsinstagram #reel #hardworking #hardwork #stavba #remeslo #prerabkabytu #demolition 
•
#boschambassadorslovakia
•
🎥🎬🎞️
☝️🥺Netráp sa🙏Toto nechaj na nás🤝
•
#prevrtaj #banskabystrica 
•
#rezaniepanelu #rezaniebetonu 
•
#concretelife #concretecutter #conretecutting 
•
#hardwork #remeslo #stavbadomu #prerabka
Práca v noci? Žiaden problém s #bosch to ide samo👏😎
•
#spolupraca #prevrtaj & @boschprofessionaleurope 
•
#boschprofessionaltools #gdb350we #likeabosch 
•
#coredrilling #coredrill 
•
#concretelife #concretedrilljadrovevrtanie #jadrovevrtani 
•
#reels #reelsinstagram #reel #hardwork #hardworking #stavba #remeslo #stavbadomu #stavby
🤔Whatcha say🫵🏻😎
•
#prevrtaj #rezaniepanelu #rezaniebetonu #boschprofessional #boschtools #heavyduty 
•
#hardworking #hardworker #hardwork #concretelife #concretecutting #concretecutter 
•
#reelsinstagram #reels #stavba #remeslo
Thank’s for following in 2022❤️🥂🍾
•
#prevrtaj #slovakia 
•
#hardworking #ourwork #concretedrilling #rezaniepanelu #rezaniebetonu #concretelife #reelsinstagram #reels #newyear2023 #stavba #remeslo #demolition
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Skúsil si už 🫵🏻 D-TEC 200 C s radarovou #boschprofessional technológiou?☝️Toto musíš mať💪👍😎•#spolupraca #prevrtaj & Bosch Professional Power Tools And Accessories •#likeabosch #bosch #boschtools #boschpowertools #radar #tools #powertools #toolsofthetrade •#reels #reel #reelsinstagram #hardwork #hardworking #stavba #remeslo #stavbadomu #stavby #novostavby •#coredrilling #coredrill #jadrovevrtanie #jadrovevrtani #concrete #concretelife #concretecutting #concretecutter

Skúsil si už 🫵🏻 D-TEC 200 C s radarovou #b...

☝️Vieme čo robíme😎toto nechaj🫵🏻na nás🤝•#prevrtaj #slovakia •#boschprofessional #heavyduty •#concrete #concretelife #concretelifestyle #concretecutting #concretecutter #concretesawing •#rezaniebetonu #rezaniepanelu •#reels #reelsinstagram #reel #hardworking #hardwork #stavba #remeslo #prerabkabytu #demolition •#boschambassadorslovakia•🎥🎬🎞️

☝️Vieme čo robíme😎toto nechaj🫵🏻na n...

☝️🥺Netráp sa🙏Toto nechaj na nás🤝•#prevrtaj #banskabystrica •#rezaniepanelu #rezaniebetonu •#concretelife #concretecutter #conretecutting •#hardwork #remeslo #stavbadomu #prerabka

☝️🥺Netráp sa🙏Toto nechaj na nás🤝•...

Práca v noci? Žiaden problém s #bosch to ide samo👏😎•#spolupraca #prevrtaj & Bosch Professional Power Tools And Accessories •#boschprofessionaltools #gdb350we #likeabosch •#coredrilling #coredrill •#concretelife #concretedrilljadrovevrtanie #jadrovevrtani •#reels #reelsinstagram #reel #hardwork #hardworking #stavba #remeslo #stavbadomu #stavby

Práca v noci? Žiaden problém s #bosch to ide sa...

🤔Whatcha say🫵🏻😎•#prevrtaj #rezaniepanelu #rezaniebetonu #boschprofessional #boschtools #heavyduty •#hardworking #hardworker #hardwork #concretelife #concretecutting #concretecutter •#reelsinstagram #reels #stavba #remeslo

🤔Whatcha say🫵🏻😎•#prevrtaj #rezaniepa...

Thank’s for following in 2022❤️🥂🍾•#prevrtaj #slovakia •#hardworking #ourwork #concretedrilling #rezaniepanelu #rezaniebetonu #concretelife #reelsinstagram #reels #newyear2023 #stavba #remeslo #demolition

Thank’s for following in 2022❤️🥂🍾•#p...