Rezanie pílou

Rezanie syntetickým diamantom

Technológia rezania diamantom je najefektívnejšia metóda vytvárania otvorov veľkých rozmerov. Je identická s technológiou jadrového vŕtania. Jediným rozdielom je odlišné usporiadanie rezných segmentov. Z hľadiska tak povediac určitého spôsobu kolaborácie je diamantové rezanie a jadrové vŕtanie veľmi úzko spojené. Hlavne v prípade, keď ide o vytváranie otvorov s väčšou hrúbkou alebo ide o prvky ako steny, stropy, jednoducho doskový alebo stenový nosný systém. Praktická spolusúčinnosť je hlavne v miestach rohov kedy je zo statického hľadiska neprípustné vykonávanie tzv. prerezov. Jednoducho chceme mať pekný čistý roh, bez presahovania rezaním za hranicu rohu. Viac o téme prerezov sa dozviete v našom blogu.

Úspora času na prvom mieste

Rezanie diamantom je veľmi rýchle, bezprašné, bezotrasové a vysoko účinné v porovnaní s pneumatickými zbíjačkami, zároveň nenarúša statiku stavby. Doba rezania a zbíjania je diametrálne odlišná. Predstavme si vysekávanie otvoru, ktorý trvá 5 dní (60 hodín) a potom ten istý otvor rezaný diamantom za 5 hodín. To je rozdiel, že? Trvanie demolačných prác je takto maximálne zefektívnené, nech sa nato pozriete z akéhokoľvek hľadiska. Finančného, časového, technického a takto by sme mohli pokračovať.

Technický diamant podobný zafíru

A teraz k jadru veci. Samotné diamantové rezanie má vo svojom názve slovo diamant. Uveďme ale na pravú mieru o aký diamant ide. Nejde o žiadny drahokam ako zafír, rubín, smaragd či ozajstný diamant. Hovoríme tu o syntetickom diamante (tzv. LGD) pestovanom v laboratóriu, ktorý z hľadiska chemických a fyzikálnych vlastností je identický s prírodným diamantom. Viac o tejto téme, pri akých teplotách vzniká, podmienkach a pod. sa dozviete v našom blogu. Technický diamant má samozrejme viacero využití, ale v našom prípade ide o diamant, ktorý sa nachádza na špičke nástroja ako sú rezné kotúče, reťaze alebo dokonca aj laná posiate diamantom. Rezný nástroj nepozostáva z čistého diamantu, ale ide o takzvaný segment, v ktorom je technický diamant rovnomerne rozptýlený ako priemyselná diamantová drť. Ide presne o ten istý typ segmentu, ktorý sa nachádza na jadrových vrtákoch, s jediným rozdielom a tým je tvar.

Segment ako spojivo

V súčasnosti je segment kombinovaný tvrdokovom a syntetickým diamantom. Tu je dôležité povedať, že namiešať správny pomer tvrdokovu, jeho správneho typu a množstva diamantu, je ozajstnou alchýmiou. V oblasti reznej techniky sa v súčasnosti téme správneho miešania diamantových segmentov zaoberá niekoľko svetových laboratórií. Segmenty sú namiešavané aj podľa konkrétnych požiadaviek zákazníka v závislosti od typu rezaného materiálu. Technológia umelých diamantov je zaručene najefektívnejším spôsobom ako sa prerezať cez neznámy materiál. Je veľmi dôležité, aby sa v mieste rezania nenachádzali inštalácie, elektrika, plyn, voda alebo kanalizácia. Diamantový kotúč sa nezastaví pred ničím a ľahko prejde aj cez najtvrdší stavebný materiál či inštaláciu.

Využitie v praxi

Tak isto ako pri jadrovom vŕtaní je možné technológiu umelých diamantov využiť pri rezaní do rôznych typov stavebných materiálov. Najčastejšie betón, železobetón, tehla alebo skala. Rezacie diamantové stroje sú v súčasnosti najčastejšie poháňané elektrickým alebo spaľovacím pohonom. V oveľa menšom množstve prípadov sa využíva pneumatický alebo hydraulický pohon. Samotné rezanie sa líši v závislosti od možností využitia na ručné a kotvené. Ručné rezanie využívame najčastejšie v miestach kde nejde o väčšiu hĺbku ako je 15 cm, prípadne sa jedná o menší objem prác. Ak pôjdeme do kotveného rezania so stenovou pílou ide o práce objemnejšieho charakteru. Najčastejšie využívané pri odstraňovaní určitých častí stien, stropov, stĺpov alebo iných častí stavieb. Naopak ručné rezanie sa využíva pri vyrezávaní dverných otvorov štandardných rozmerov. Ručné píly pri rezaní púšťajú menej vody ako veľké kotvené píly, preto sú vhodnejšie na používanie napríklad v panelových domoch.

Technológia bez vibrácií

Veľmi dôležitá je aj bezvibračná funkcia rezania. Vibrácie sú prirodzene prítomné, ale v porovnaní s pneumatickým zbíjaním je to zanedbateľné. V súčasnosti pri dnešným možnostiach a znalostiach, nie je namieste vytvárať veľký otvor pomocou jednotlivých malých dierok s pneumatickým kladivom. Z praxe vieme, že to čo sa neodborne vysekáva 3 dni, zvládneme za 30 minút. Ľudia dnes v snahe „ušetriť“ vedia navymýšľať všeličo a to, bez ohľadu na svoje okolie. Príbehy, ktoré nám niektorý z Vás rozprávate sú k nepochopeniu, no aj to niektorých z Vás presvedčí, aby ste to robili lepšie, čo nás veľmi teší. Nie je rezanie ako rezanie, viac o tejto téme sa dozviete v našom blogu.

Bezprašná technológia

Jedným z hlavných dôvodov prečo je táto technológia pozitívna, je to, že samotné rezanie tak ako aj jadrové vŕtanie prebieha v spolupráci s vodou. Voda ako taká má za úlohu chladiť diamantový segment, čím sa zvyšuje jeho životnosť. Zo zdravotného hľadiska sa znižuje riziko vzniku rakoviny, nedochádza k šíreniu prachu a jeho vdychovaniu. Je dokázané, že prachové častice oxidu kremičitého nepriaznivo vplývajú na zdravie človeka. Spôsobujú rakovinu pľúc a iné závažné ochorenia smerujúce k smrti. Aj napriek tomu u nás nie je kladený dôraz na bezprašné rezanie. Nejde tu len o prach viditeľný voľným okom, ale hlavne o mikročastice rezaného materiálu. Prach je pri rezaní strojom s vysokými otáčkami rozptyľovaný do priestoru a pri vdychovaní sa dostáva veľmi hlboko do pľúc.

Nebezpečný kryštalický kremík

O čo vlastne ide? Mikročastice oxidu kremičitého sa v pľúcach správajú ako malé čepieľky a pri vdychovaní napádajú pľúcne tkanivo. Takto napadnuté pľúca nedokážu správne fungovať a odovzdávať kyslík ďalej do celého tela. Čo je veľmi nepríjemné, pretože tým dochádza k sťaženému dýchaniu. Oxid kremičitý býva označovaný za karcinogén. To znamená, že môže spôsobiť rakovinu, vrátane rakoviny pľúc alebo silikózy. Pre elimináciu vzniku zdravotných problémov je nutné pri práci používať ochranné pracovné prostriedky, hlavne využiť možnosti rezania za mokra, pretože zdravie je to najdôležitejšie.

Od buka do buka alebo urobím si sám

V stavebnej praxi sa bohužiaľ veľmi často stretávame s názorom typu „rozprášim si vodu a bude to fajn“. To je veľmi nešťastné a nerozumné riešenie, pretože prach vzniká okamžite pri styku suchého kotúča so suchým materiálom. Nepomôže navlhčenie rezaného materiálu, pretože voda sa pri teplote rezania v styku kotúča a rezaného materiálu odparí a materiál je opäť suchý. Preto vždy naším klientom odporúčame odborné rezanie na mokro aj tak mäkkého materiálu ako je napríklad tehla alebo pórobetón ako ytong, porfix a pod. Všetky stavebné materiály totiž obsahujú nebezpečný kryštalický kremík, nachádzajúc sa prirodzene v prírode ako hornina, skala, piesok, íl, hlina a pod.

Prečítajte si viac v našom blogu

Ak ste došli až sem, tak nás to veľmi teší. Neodchádzajte pretože viac informácií o tejto téme si môžete prečítať v našom blogu, ktorý pravidelne dopĺňame.

Pristupujeme ku každému individuálne a s citom.
Vytvoríme vám cenovú ponuku na mieru v závislosti od požiadaviek.

Lubos Zummer
Lubos Zummer
Bez zbytočných otázok, bez zbytočného naťahovania, podľa mojej predstavy. Firma, ktorá má čo v stavebníctve ponúknuť. Keďže sa jednalo o rezanie otvoru (preklad, steny a pod) bolo množstvo obáv, až hrôzostrašné scenáre. Komunikácia na vysokej úrovni (ochota vysvetliť/nakresliť nákres aby aj lajik pochopil postup) a z mojej strany to boli nezmyselné opakujúce sa otázky. Najlepšie ukázať čo chcem ako chcem, čo presne požadujem a o zvyšok nech sa postará firma Prevrtaj.sk Niekedy opäť nabudúce pani. Prajem množstvo spokojných zákazníkov.
Jozef Cizmar
Jozef Cizmar
Dobrý deň,so službami p. Mesároša som bol spokojný a odporúčam využiť jeho služby-(to je zhrnutie pre tých,komu sa nechce čítať podrobne😉). Potreboval som urobiť 4 diery. Pred samotným vŕtaním ma p.Mesároš kontaktoval a chcel vedieť podrobnosti o vŕtaných dierach. Na základe toho p.Mesároš vypracoval cen. ponuku. Tá ma trocha zaskočila, lebo sa to dosť líšilo od toho akú som mal predstavu o cene na základe cenníka z web stránky. Bolo to preto,lebo som nevedel,čo všetko treba zarátať k vŕtaniu(napr.vŕtanie do múru si vyžaduje chem. kotvu),resp. čo ku vŕtaniu použiť (vodu, odsávanie). To všetko p.Mesároš zohľadnil v cen. ponuke. Odporúčam Vám teda nechať si vypracovať cen. ponuku a cenník brať len orientačne. Samotná práca trvala cca 5,5 hod(aj s čistením náradia). Musím ale zdôrazniť, p. Mesároš sa neflákal, celý čas pracoval. Ten dlhý čas bol spôsobený komplikáciami pri vŕtaní(v betóne nedržala mech. kotva,a bolo ju potrebné nahradiť chemickou, a pri ďalšej diere bolo potrebné neplánovane nasadiť vodu(p.Mesároš po sebe upratal tak, že to bolo čistejšie ako pôvodne)). Po vyvŕtaní všetkých dier, ich p.Mesároš premeral a aj s ohľadom na odlišnosti z cen. ponuky prerátal výslednú sumu. Tá nebola malá, ale veľmi oceňujem profesionálny prístup p.Mesároša. Navyše mi aj pomohol v oblasti statiky pri realizácii prestavby.
Juraj Krajčík
Juraj Krajčík
Rýchle a seriózne jednanie, práca urobená kvalitne.
Miroslav Fain
Miroslav Fain
Práca vykonaná promptne odborne a kvalitne. Odporúčam túto firmu aj iným zakaznikom
Michal Cech
Michal Cech
Pan Mesaros je profesional vo svojom obore. Objednavali sme si ho na prevrtanie 4 dier v zelezobetonovej doske. Od nacenenia, zmien v naceneni (menil som pocet dier) po uskutocnenie prac ubehli len 3 dni. Chvalim teda aj rychlu dostupnost. Celkovo som bol velmi spokojny.
Lukas Szeles
Lukas Szeles
Práca bola uskutočnená profesionálne ako aj prístup, popratanie miesta rezu a odvoz odpadu. Odporúčam 👌
Peter Stutika
Peter Stutika
Jednoducho, Rychlo a odborne! Odporucam!
martin sramek
martin sramek
Odborne urobená práca rezania otvoru a dvoch jadrových dier. Pre prevrtaj.sk nebol problém ani rozdiel medzi dokumentáciou a reálnym stavom. Flexibilita, ochota, slušnosť, prozákaznícky prístup. Ďakujem.
🤴Rezanie panelu?🫵
👌Yes, s nami to máš 👉these beautiful things😌
•
#rezaniepanelu #rezaniebetonu #concretecutting #concretecuttinglife 
•
#boschprofessional @boschprofessionalczsk #boschtools
Zaregistruj svoje náradie v 📲 #pro360 #boschprofessional 👏a vyber si svoju odmenu🎁
•
#spolupraca #prevrtaj 🤝 @boschprofessionalczsk #bosch #boschtools
Riešite vzniknutý problém🧟a hľadáte realizátora👷‍♂️ na ktorého sa budete môcť plne spoľahnúť😌…
•
Rozumieme Vám🫶🏻, preto k práci pristupujeme s ohľadom na dodržiavanie správnych technologických postupov🧱
•
Ak máte pochybnosti o možnosti riešenia🫵 problému, zavolajte nám📞 a prekonzultujte🗣️ ho s nami! Radi Vám pomôžeme🤝
•
#prevrtaj #rezanie #rezaniepanelu #concretecutting #concrete #remeslo #rekonstrukcia #prerabka
🙌Registrácia náradia od @boschprofessionalczsk nebola nikdy jednoduchšia. A navyše k nej dostaneš malý🎁podľa vlastného výberu🤩
•
#spolupraca #boschprofessional 🤝 #prevrtaj 
•
#boschpro360 #remeslo #boschtools
🧀Zmenili sa ti plány a potrebuješ otvor v inej pozícii ako v projekte? 🫵Zavolaj📞alebo📩kontakt v BIO
•
🤫Jadrové vŕtanie aj cez železobetón s vysokým stupňom vystuženia💪s @boschprofessionalczsk 
•
🔥#jadrovevrtanie #coredrilling #remeslo #boschprofessional #rekonstrukce #rekonstrukcia #byvanie #concrete
🔥Rezanie panelu🫶🏻je pre nás hračka🤫
•
#rezaniepanelu #prevrtaj #prerabka #renovacia #remeslo #concretecutting #bosch #boschtools 
•
📽️ @janynovotny
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
🤴Rezanie panelu?🫵👌Yes, s nami to máš 👉these beautiful things😌•#rezaniepanelu #rezaniebetonu #concretecutting #concretecuttinglife •#boschprofessional Bosch Professional elektrické nářadí a příslušenství #boschtools

🤴Rezanie panelu?🫵👌Yes, s nami to máš ...

Zaregistruj svoje náradie v 📲 #pro360 #boschprofessional 👏a vyber si svoju odmenu🎁•#spolupraca #prevrtaj 🤝 Bosch Professional elektrické nářadí a příslušenství #bosch #boschtools

Zaregistruj svoje náradie v 📲 #pro360 #boschpr...

Riešite vzniknutý problém🧟a hľadáte realizátora👷‍♂️ na ktorého sa budete môcť plne spoľahnúť😌…
•
Rozumieme Vám🫶🏻, preto k práci pristupujeme s ohľadom na dodržiavanie správnych technologických postupov🧱
•
Ak máte pochybnosti o možnosti riešenia🫵 problému, zavolajte nám📞 a prekonzultujte🗣️ ho s nami! Radi Vám pomôžeme🤝
•
#prevrtaj #rezanie #rezaniepanelu #concretecutting #concrete #remeslo #rekonstrukcia #prerabka

Riešite vzniknutý problém🧟a hľadáte realiz...

🙌Registrácia náradia od Bosch Professional elektrické nářadí a příslušenství nebola nikdy jednoduchšia. A navyše k nej dostaneš malý🎁podľa vlastného výberu🤩•#spolupraca #boschprofessional 🤝 #prevrtaj •#boschpro360 #remeslo #boschtools

🙌Registrácia náradia od Bosch Professional el...

🧀Zmenili sa ti plány a potrebuješ otvor v inej pozícii ako v projekte? 🫵Zavolaj📞alebo📩kontakt v BIO
•
🤫Jadrové vŕtanie aj cez železobetón s vysokým stupňom vystuženia💪
•
🔥#jadrovevrtanie #coredrilling #remeslo #boschprofessional #rekonstrukce #rekonstrukcia #byvanie #concrete

🧀Zmenili sa ti plány a potrebuješ otvor v ine...

🔥Rezanie panelu🫶🏻je pre nás hračka🤫
•
#rezaniepanelu #prevrtaj #prerabka #renovacia #remeslo #concretecutting #bosch #boschtools 
•
📽️ @janynovotny

🔥Rezanie panelu🫶🏻je pre nás hračka🤫 ...