Rezanie pílou

Rezanie syntetickým diamantom

Technológia rezania diamantom je najefektívnejšia metóda vytvárania otvorov veľkých rozmerov. Je identická s technológiou Jadrového vŕtania. Jediným rozdielom je odlišné usporiadanie rezných segmentov. Z hľadiska tak povediac určitého spôsobu kolaborácie je diamantové rezanie a jadrové vŕtanie veľmi úzko spojené. Hlavne v prípade, keď ide o vytváranie otvorov s väčšou hrúbkou alebo ide o prvky ako steny, stropy, jednoducho doskový alebo stenový nosný systém. Praktická spolusúčinnosť je hlavne v miestach rohov kedy je zo statického hľadiska neprípustné vykonávanie tzv. prerezov. Jednoducho chceme mať pekný čistý roh, bez presahovania rezaním za hranicu rohu. Viac o téme prerezov sa dozviete v našom blogu.

Úspora času na prvom mieste

Rezanie diamantom je veľmi rýchle, bezprašné, bezotrasové a vysoko účinné v porovnaní s pneumatickými zbíjačkami, zároveň nenarúša statiku stavby. Doba rezania a zbíjania je diametrálne odlišná. Predstavme si vysekávanie otvoru, ktorý trvá 5 dní (60 hodín) a potom ten istý otvor rezaný diamantom za 5 hodín. To je rozdiel, že? Trvanie demolačných prác je takto maximálne zefektívnené, nech sa nato pozriete z akéhokoľvek hľadiska. Finančného, časového, technického a takto by sme mohli pokračovať.

Technický diamant podobný zafíru

A teraz k jadru veci. Samotné diamantové rezanie má vo svojom názve slovo diamant. Uveďme ale na pravú mieru o aký diamant ide. Nejde o žiadny drahokam ako zafír, rubín, smaragd či ozajstný diamant. Hovoríme tu o syntetickom diamante (tzv. LGD) pestovanom v laboratóriu, ktorý z hľadiska chemických a fyzikálnych vlastností je identický s prírodným diamantom. Viac o tejto téme, pri akých teplotách vzniká, podmienkach a pod. sa dozviete v našom blogu. Technický diamant má samozrejme viacero využití, ale v našom prípade ide o diamant, ktorý sa nachádza na špičke nástroja ako sú rezné kotúče, reťaze alebo dokonca aj laná posiate diamantom. Rezný nástroj nepozostáva z čistého diamantu, ale ide o takzvaný segment, v ktorom je technický diamant rovnomerne rozptýlený ako priemyselná diamantová drť. Ide presne o ten istý typ segmentu, ktorý sa nachádza na jadrových vrtákoch, s jediným rozdielom a tým je tvar.

Segment ako spojivo

V súčasnosti je segment kombinovaný tvrdokovom a syntetickým diamantom. Tu je dôležité povedať, že namiešať správny pomer tvrdokovu, jeho správneho typu a množstva diamantu, je ozajstnou alchýmiou. V oblasti reznej techniky sa v súčasnosti téme správneho miešania diamantových segmentov zaoberá niekoľko svetových laboratórií. Segmenty sú namiešavané aj podľa konkrétnych požiadaviek zákazníka v závislosti od typu rezaného materiálu. Technológia umelých diamantov je zaručene najefektívnejším spôsobom ako sa prerezať cez neznámy materiál. Je veľmi dôležité, aby sa v mieste rezania nenachádzali inštalácie, elektrika, plyn, voda alebo kanalizácia. Diamantový kotúč sa nezastaví pred ničím a ľahko prejde aj cez najtvrdší stavebný materiál či inštaláciu.

Využitie v praxi

Tak isto ako pri jadrovom vŕtaní je možné technológiu umelých diamantov využiť pri rezaní do rôznych typov stavebných materiálov. Najčastejšie betón, železobetón, tehla alebo skala. Rezacie diamantové stroje sú v súčasnosti najčastejšie poháňané elektrickým alebo spaľovacím pohonom. V oveľa menšom množstve prípadov sa využíva pneumatický alebo hydraulický pohon. Samotné rezanie sa líši v závislosti od možností využitia na ručné a kotvené. Ručné rezanie využívame najčastejšie v miestach kde nejde o väčšiu hĺbku ako je 15 cm, prípadne sa jedná o menší objem prác. Ak pôjdeme do kotveného rezania so stenovou pílou ide o práce objemnejšieho charakteru. Najčastejšie využívané pri odstraňovaní určitých častí stien, stropov, stĺpov alebo iných častí stavieb. Naopak ručné rezanie sa využíva pri vyrezávaní dverných otvorov štandardných rozmerov. Ručné píly pri rezaní púšťajú menej vody ako veľké kotvené píly, preto sú vhodnejšie na používanie napríklad v panelových domoch.

Technológia bez vibrácií

Veľmi dôležitá je aj bezvibračná funkcia rezania. Vibrácie sú prirodzene prítomné, ale v porovnaní s pneumatickým zbíjaním je to zanedbateľné. V súčasnosti pri dnešným možnostiach a znalostiach, nie je namieste vytvárať veľký otvor pomocou jednotlivých malých dierok s pneumatickým kladivom. Z praxe vieme, že to čo sa neodborne vysekáva 3 dni, zvládneme za 30 minút. Ľudia dnes v snahe „ušetriť“ vedia navymýšľať všeličo a to, bez ohľadu na svoje okolie. Príbehy, ktoré nám niektorý z Vás rozprávate sú k nepochopeniu, no aj to niektorých z Vás presvedčí, aby ste to robili lepšie, čo nás veľmi teší. Nie je rezanie ako rezanie, viac o tejto téme sa dozviete v našom blogu.

Bezprašná technológia

Jedným z hlavných dôvodov prečo je táto technológia pozitívna, je to, že samotné rezanie tak ako aj jadrové vŕtanie prebieha v spolupráci s vodou. Voda ako taká má za úlohu chladiť diamantový segment, čím sa zvyšuje jeho životnosť. Zo zdravotného hľadiska sa znižuje riziko vzniku rakoviny, nedochádza k šíreniu prachu a jeho vdychovaniu. Je dokázané, že prachové častice oxidu kremičitého nepriaznivo vplývajú na zdravie človeka. Spôsobujú rakovinu pľúc a iné závažné ochorenia smerujúce k smrti. Aj napriek tomu u nás nie je kladený dôraz na bezprašné rezanie. Nejde tu len o prach viditeľný voľným okom, ale hlavne o mikročastice rezaného materiálu. Prach je pri rezaní strojom s vysokými otáčkami rozptyľovaný do priestoru a pri vdychovaní sa dostáva veľmi hlboko do pľúc.

Nebezpečný kryštalický kremík

O čo vlastne ide? Mikročastice oxidu kremičitého sa v pľúcach správajú ako malé čepieľky a pri vdychovaní napádajú pľúcne tkanivo. Takto napadnuté pľúca nedokážu správne fungovať a odovzdávať kyslík ďalej do celého tela. Čo je veľmi nepríjemné, pretože tým dochádza k sťaženému dýchaniu. Oxid kremičitý býva označovaný za karcinogén. To znamená, že môže spôsobiť rakovinu, vrátane rakoviny pľúc alebo silikózy. Pre elimináciu vzniku zdravotných problémov je nutné pri práci používať ochranné pracovné prostriedky, hlavne využiť možnosti rezania za mokra, pretože zdravie je to najdôležitejšie.

Od buka do buka alebo urobím si sám

V stavebnej praxi sa bohužiaľ veľmi často stretávame s názorom typu „rozprášim si vodu a bude to fajn“. To je veľmi nešťastné a nerozumné riešenie, pretože prach vzniká okamžite pri styku suchého kotúča so suchým materiálom. Nepomôže navlhčenie rezaného materiálu, pretože voda sa pri teplote rezania v styku kotúča a rezaného materiálu odparí a materiál je opäť suchý. Preto vždy naším klientom odporúčame odborné rezanie na mokro aj tak mäkkého materiálu ako je napríklad tehla alebo pórobetón ako ytong, porfix a pod. Všetky stavebné materiály totiž obsahujú nebezpečný kryštalický kremík, nachádzajúc sa prirodzene v prírode ako hornina, skala, piesok, íl, hlina a pod.

Prečítajte si viac v našom blogu

Ak ste došli až sem, tak nás to veľmi teší. Neodchádzajte pretože viac informácií o tejto téme si môžete prečítať v našom blogu, ktorý pravidelne dopĺňame.

Pristupujeme ku každému individuálne a s citom.
Vytvoríme vám cenovú ponuku na mieru v závislosti od požiadaviek.

Dávid Trnovský
Dávid Trnovský
S prácou som spokojný všetko prebehlo ako malo. Konečný čas sa nám síce trochu natiahol ale prístup a komunikácia je úplne super. Určite doporučujem.
Michal
Michal
Kvalitná a rýchla práca, spokojnosť
marcel hipík
marcel hipík
Prijemná a odborná komunikácia pri dohadovaní zakázky. Veľmi ochotný. Realizácia rýchla a bezpróblemová. Náradie na úrovni.
Ján Zachar
Ján Zachar
Všetko prevedené podľa dohody. Rýchla reakcia. Odporúčam.
Michal
Michal
Veľmi vysoké ceny, našiel som vo svojom okolí iné riešenie v rovnakej kvalite, za 1/3 ceny. Preto z vlastných skúseností odporúčam kontaktovať túto firmu ako poslednú možnosť.
Michal Kalavsky
Michal Kalavsky
Objednane jadrove vrtanie do betonovej nadrze, vsetko prebehlo hladko, rychlo, ziadny problem. Odporucam.
Matej Daňo
Matej Daňo
Čistá práca, spokojnosť
Eduard Pupala
Eduard Pupala
Šikovní chalani, rýchly termín, skvelá práca. Veľká spokojnosť.
BOSCH #innovation day 2023 😍 
•
Skvelý tím profesionálov, ktorí rozumejú svojmu fachu. Sme nesmierne radi, že sme súčasťou #boschfamily 
Rok 2023 sa zďaleka neskončil, môžeš sa tešiť na pribúdajúce benefity, ktoré ušetria 🫵💶
Nezabúdaj sledovať náš kanál, v blízkej dobe budeš môcť využiť zľavové kupóny jedine cez nás 💪 na bosch-shop.sk 😍
•
#spolupraca @boschprofessionalczsk 🤝 #prevrtaj 
•
#boschproteam #boschipracovnici #fricovce #bosch #toolsforyou #likeabosch #stavba #kariera #remeslo #boschtools #tools #boschprofessional #pro360 #procore #innovationday
EXPERT diamond pipe cut wheel👌👏
•
💣na ohraňovanie oceľových rúr, plastových rúr a pod.
- #boschdiamondtechnology 
- súbeh rezania a ohraňovania
- s 22,23mm otvorom aj pre štandardné uhlové brúsky s poistnou maticou
•
Chceš ho vyskúšať? Kontaktuj BOSCH technika na 📞 0905 508 024
•
#spolupraca @boschprofessionalczsk @boschprofessionaleurope 🤛 #prevrtaj #boschambassadorslovakia 
•
#boschprofessional #boschtools #rezanie #cutting #ohranovanierur #fastwork #kanalizacia #voda #kurenie #klimatizacia #stavba #remeslo #rodinnydom
Prerábaš a potrebuješ zmeniť dispozíciu svojho priestoru? Je to nad tvoje sily, ale nie nad naše💪Kontaktuj nás🫵🏻Pre nás je to🧸🧶
•
#rezaniepanelu #rezaniebetonu #prevrtaj #boschambassadorslovakia 
•
#stavba #byt #renovacia #dispozicia #zelezobeton 
•
#concretecutting #concretecuttinglife #slovakia #hardwork
Zákaznik so špeciálnou požiadavkov☝🏻
•
Zníženie plochej strechy od spoločnosti @rectorslovakia o 1,25m👌🏻 
•
Máš podobný problém so svojou stavbou? Ozvi sa nám, konzultáciu máš u nás zadarmo. Máš predstavu, ale máš pocit, že je to príliš zložité!? Neboj sa🤓 my tvoj “problém” radi vyriešime❣️Čakáme práve na teba🫵🏻🤝🏻
•
#prevrtaj #boschambassadorslovakia #bosch #boschprofessional 
•
Toto dielo by sa neobišlo bez špeciálnych produktov od spoločnosti @boschprofessionalczsk #spolupraca #gds18v400 #gdb350we #gbh18v28dc a ďalšie
•
#jadrovevrtanie #coredrilling #rezaniepanelu #rezaniebetonu #concretesawing #concretecutting 
•
#hardwork #concretelife #stavba #stavbadomu #remeslo 
•
Technické riešenie, realizácia a koordinácia stavebných procesov www.prevrtaj.sk
•
🎥🎬 @martin.rosa.37 ďakujeme🤝🇸🇰
•
🎧 @ladygaga (From “Top Gun: Maverick), @tomcruise 🙏❤️
Posunutie dverného otvoru? Žiaden problém🤝💪
•
#prevrtaj #boschambassadorslovakia 
•
#rezaniepanelu #rezaniebetonu #concretecutting 
•
#slovensko
☝️Vŕtanie do🪨❣️S radosťou✌️s GDB 350 WE #boschprofessional to ide samo🤩
•
#spolupraca #spoluprace @boschprofessionalczsk & #prevrtaj - #boschambassadorslovakia 
•
#coredrilling #gdb350we #diamondcoredrilling #jadrovevrtanie #jadrovevrtani 
•
#goodwork #hardwork #drilling #outdoors 
•
#rybnik #pond #stone #stonework
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
BOSCH #innovation day 2023 😍 •Skvelý tím profesionálov, ktorí rozumejú svojmu fachu. Sme nesmierne radi, že sme súčasťou #boschfamily Rok 2023 sa zďaleka neskončil, môžeš sa tešiť na pribúdajúce benefity, ktoré ušetria 🫵💶Nezabúdaj sledovať náš kanál, v blízkej dobe budeš môcť využiť zľavové kupóny jedine cez nás 💪 na bosch-shop.sk 😍•#spolupraca Bosch Professional elektrické nářadí a příslušenství 🤝 #prevrtaj •#boschproteam #boschipracovnici #fricovce #bosch #toolsforyou #likeabosch #stavba #kariera #remeslo #boschtools #tools #boschprofessional #pro360 #procore #innovationday

BOSCH #innovation day 2023 😍 •Skvelý tím pr...

EXPERT diamond pipe cut wheel👌👏•💣na ohraňovanie oceľových rúr, plastových rúr a pod.- #boschdiamondtechnology - súbeh rezania a ohraňovania- s 22,23mm otvorom aj pre štandardné uhlové brúsky s poistnou maticou•#spolupraca Bosch Professional elektrické nářadí a příslušenství 🤛 #prevrtaj #boschambassadorslovakia •#boschprofessional #boschtools #rezanie #cutting #ohranovanierur #fastwork #kanalizacia #voda #kurenie #klimatizacia #stavba #remeslo #rodinnydom

EXPERT diamond pipe cut wheel👌👏•💣na ohr...

Prerábaš a potrebuješ zmeniť dispozíciu svojho priestoru? Je to nad tvoje sily, ale nie nad naše💪Kontaktuj nás🫵🏻Pre nás je to🧸🧶•#rezaniepanelu #rezaniebetonu #prevrtaj #boschambassadorslovakia •#stavba #byt #renovacia #dispozicia #zelezobeton •#concretecutting #concretecuttinglife #slovakia #hardwork

Prerábaš a potrebuješ zmeniť dispozíciu svojh...

Zákaznik so špeciálnou požiadavkov☝🏻•Zníženie plochej strechy od spoločnosti @rectorslovakia o 1,25m👌🏻 •Máš podobný problém so svojou stavbou? Ozvi sa nám, konzultáciu máš u nás zadarmo. Máš predstavu, ale máš pocit, že je to príliš zložité!? Neboj sa🤓 my tvoj “problém” radi vyriešime❣️Čakáme práve na teba🫵🏻🤝🏻•#prevrtaj #boschambassadorslovakia #bosch #boschprofessional •Toto dielo by sa neobišlo bez špeciálnych produktov od spoločnosti Bosch Professional elektrické nářadí a příslušenství #spolupraca #gds18v400 #gdb350we #gbh18v28dc a ďalšie•#jadrovevrtanie #coredrilling #rezaniepanelu #rezaniebetonu #concretesawing #concretecutting •#hardwork #concretelife #stavba #stavbadomu #remeslo •Technické riešenie, realizácia a koordinácia stavebných procesov www.prevrtaj.sk•🎥🎬 @martin.rosa.37 ďakujeme🤝🇸🇰•🎧 LaDY gaGA (From “Top Gun: Maverick), Tom Cruise 🙏❤️

Zákaznik so špeciálnou požiadavkov☝🏻•Zn...

Posunutie dverného otvoru? Žiaden problém🤝💪•#prevrtaj #boschambassadorslovakia •#rezaniepanelu #rezaniebetonu #concretecutting •#slovensko

Posunutie dverného otvoru? Žiaden problém🤝...

☝️Vŕtanie do🪨❣️S radosťou✌️s GDB 350 WE #boschprofessional to ide samo🤩•#spolupraca #spoluprace Bosch Professional elektrické nářadí a příslušenství & #prevrtaj - #boschambassadorslovakia •#coredrilling #gdb350we #diamondcoredrilling #jadrovevrtanie #jadrovevrtani •#goodwork #hardwork #drilling #outdoors •#rybnik #pond #stone #stonework

☝️Vŕtanie do🪨❣️S radosťou✌️s GDB ...